OAB220-11-456
DigiKey Part Number
1053-OAB220-11-456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB220-11-456
Description
3-SPEED 115VAC IMPELLER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 220mm Dia Ball 265.0 CFM (7.42m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Orion Fans
Noise
62.0dB
Series
Power (Watts)
48.00W
Packaging
Box
RPM
1430 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 220mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
76.00mm
Voltage Range
100 ~ 132VAC
Air Flow
265.0 CFM (7.42m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.020 in H2O (254.1 Pa)
Material - Blade
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C