OA254EC-22-1WBXC
DigiKey Part Number
1053-1887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-22-1WBXC
Description
EC FAN 254X89MM 230VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA254EC-22-1WBXC Models
Category
Noise
70.0dB
Power (Watts)
72.0W
Series
RPM
2750 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.640A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C