OA254AN-22-1TBXC
DigiKey Part Number
1053-1063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AN-22-1TBXC
Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 850.0 CFM (23.80m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
69.0dB
Power (Watts)
75.0W
Series
RPM
2700 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
5.4 lbs (2.4 kg)
Width
89.00mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
850.0 CFM (23.80m³/min)
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C