OA2547AP-11-1WB1868_view2
OA2547AP-11-1WB1868_view3
OA2547AP-11-1WB1868
DigiKey Part Number
1053-OA2547AP-11-1WB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA2547AP-11-1WB1868
Description
FAN 115AC 254X254X89MM IP68 WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 1000.0 CFM (28.00m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA2547AP-11-1WB1868 Models
Category
Noise
70.0dB
Power (Watts)
105W
Series
RPM
3250 RPM
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Width
89.00mm
Weight
5.6 lbs (2.5 kg)
Air Flow
1000.0 CFM (28.00m³/min)
Static Pressure
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C