OA2543AP-11-1TB1868_view2
OA2543AP-11-1TB1868_view3
OA2543AP-11-1TB1868
DigiKey Part Number
1053-OA2543AP-11-1TB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA2543AP-11-1TB1868
Description
FAN 115AC 254X254X89MM IP68 TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 930.0 CFM (26.04m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA2543AP-11-1TB1868 Models
Category
Noise
67.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
105W
Series
RPM
3300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Weight
5.2 lbs (2.4 kg)
Air Flow
930.0 CFM (26.04m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.100 in H2O (274.0 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C