OA225AP-22-1TB1869K_view2
OA225AP-22-1TB1869K_view3
OA225AP-22-1TB1869K
DigiKey Part Number
1053-OA225AP-22-1TB1869K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA225AP-22-1TB1869K
Description
AC FAN, IP69K, 225X225X80MM, 230
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 225mm L x 225mm H Ball 620.0 CFM (17.36m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA225AP-22-1TB1869K Models
Category
Noise
66.0dB
Power (Watts)
80.0W
RPM
3100 RPM
Voltage - Rated
230VAC
Ingress Protection
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Size / Dimension
Square - 225mm L x 225mm H
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Width
80.00mm
Air Flow
620.0 CFM (17.36m³/min)
Weight
4.8 lbs (2.2 kg)
Static Pressure
0.740 in H2O (184.3 Pa)
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
45000 Hrs @ 55°C