OA205AP-22-1TB1869K
DigiKey Part Number
1053-OA205AP-22-1TB1869K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA205AP-22-1TB1869K
Description
AC FAN, IP69K, 205X205X72MM, 230
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 205mm L x 205mm H Ball 590.0 CFM (16.52m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA205AP-22-1TB1869K Models
Category
Noise
67.0dB
Power (Watts)
80.0W
Series
RPM
3000 RPM
Ingress Protection
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 205mm L x 205mm H
Width
72.00mm
Weight
5.2 lbs (2.4 kg)
Air Flow
590.0 CFM (16.52m³/min)
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C