OA162-5E-230WB
DigiKey Part Number
1053-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA162-5E-230WB
Description
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 230.0 CFM (6.44m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA162-5E-230WB Models
Category
Noise
53.0dB
Power (Watts)
42.00W
Series
RPM
3250 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.4 lbs (1.1 kg)
Width
55.00mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
230.0 CFM (6.44m³/min)
Static Pressure
0.630 in H2O (156.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C