SZMM3Z7V5ST1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 150
Datasheet
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
SZMM3Z7V5ST1G
DigiKey Part Number
488-SZMM3Z7V5ST1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM3Z7V5ST1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM3Z7V5ST1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z7V5ST1G
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V