SZBZX84C4V3LT1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C4V3LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C4V3LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C4V3LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C4V3LT1G
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C4V3LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms