NTBG015N065SC1
DigiKey Part Number
5556-NTBG015N065SC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG015N065SC1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG015N065SC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG015N065SC1
Description
SILICON CARBIDE MOSFET, NCHANNEL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 145A (Tc) 500W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 25mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
283 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+22V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4689 pF @ 325 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 75A, 18V