NRVBB40L45CTT4G
DigiKey Part Number
NRVBB40L45CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVBB40L45CTT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVBB40L45CTT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBB40L45CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 mA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 20 A