NL17SZ14DBVT1G
DigiKey Part Number
488-NL17SZ14DBVT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NL17SZ14DBVT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NL17SZ14DBVT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NL17SZ14DBVT1G
Description
IC INVERT SCHMITT 1CH 1INP SC74A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-74A
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.5V ~ 1.9V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
5.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
SC-74A
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V