NCP160AFCS514T2G
DigiKey Part Number
488-NCP160AFCS514T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP160AFCS514T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP160AFCS514T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP160AFCS514T2G
Description
IC REG LIN 5.14V 250MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-WLCSP (0.64x0.64)
EDA/CAD Models
NCP160AFCS514T2G Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.14V
Voltage Dropout (Max)
0.105V @ 250mA