NCP160AFCS250T2G
DigiKey Part Number
NCP160AFCS250T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP160AFCS250T2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP160AFCS250T2G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-WLCSP (0.64x0.64)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP160AFCS250T2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.64x0.64)
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 250mA