MMSZ9V1T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 16 875
Diodes Incorporated
In Stock: 9 985
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 9.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ9V1T1
DigiKey Part Number
MMSZ9V1T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ9V1T1
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ9V1T1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms