MM5Z3V3T5G
DigiKey Part Number
488-MM5Z3V3T5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z3V3T5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z3V3T5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z3V3T5G
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±6.06% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±6.06%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms