MM3Z36VT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2 770
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Comchip Technology
Zener Diode 36 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z36VT1G
DigiKey Part Number
MM3Z36VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z36VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z36VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z36VT1G
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z36VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±6%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms