KSD2012GTU
DigiKey Part Number
KSD2012GTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSD2012GTU
Description
TRANS NPN 60V 3A TO-220F-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 3 A 3MHz 25 W Through Hole TO-220F-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KSD2012GTU Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 5V
Mfr
Power - Max
25 W
Packaging
Tube
Frequency - Transition
3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 200mA, 2A