FAN2558S33X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 97 427
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
FAN2558S33X
DigiKey Part Number
FAN2558S33XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN2558S33X
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FAN2558S33X Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
PSRR
50dB (100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V