BZX85C12
DigiKey Part Number
BZX85C12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C12
Description
DIODE ZENER 12V 1W DO41
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX85C12 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 8.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
9 Ohms