BZX84C12LT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 61 889
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 763
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Zener Diode 12 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C12LT3
DigiKey Part Number
BZX84C12LT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12LT3
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms