BZX84C12ET1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 5 730
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 62 109
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Zener Diode 12 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3,TO-236-3,Micro3,SSD3,SST3
BZX84C12ET1
DigiKey Part Number
BZX84C12ET1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12ET1
Description
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C12ET1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms