BZX84C11LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 22
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Zener Diode 11 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C11LT1
DigiKey Part Number
BZX84C11LT1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C11LT1
Description
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C11LT1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW