BZX84C11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 22
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 6 000
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Upgrade
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Diotec Semiconductor
Panjit International Inc.
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 11 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C11
DigiKey Part Number
BZX84C11FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C11
Description
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C11 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms