1085-MMBT100A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 7 310
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4 326
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 12
Nexperia USA Inc.
Infineon Technologies
Diodes Incorporated
Bipolar (BJT) Transistor NPN 45 V 500 mA 250MHz 350 mW Surface Mount SOT-23
1085-MMBT100A
DigiKey Part Number
1085-MMBT100A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1085-MMBT100A
Description
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 10mA, 1V
Mfr
Power - Max
350 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
250MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
45 V
Supplier Device Package
SOT-23
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 20mA, 200mA