G7L-2A-T-J-CB-AC200/240
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-T-J-CB-AC200/240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-T-J-CB-AC200/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
G7L-2A-T-J-CB-AC200/240 Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
150 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
250VAC - Max
Load - Max Switching
6250VA
Relay Type
Coil Current
10.2 mA
Coil Resistance
21 kOhms