D2F-01L30
DigiKey Part Number
39-D2F-01L30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2F-01L30
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 0.1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2F-01L30 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
55gf
Packaging
Bulk
Release Force
4.079gf
Part Status
Active
Operating Position
0.374" (9.5mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C