X-10GQ21-B
DigiKey Part Number
Z11311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-10GQ21-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X-10GQ21-B Models
Category
Ingress Protection
IP00
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Operating Force
510gf
Series
Release Force
114gf
Packaging
Tray
Operating Position
1.313" (33.4mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.035" (0.9mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.007" (0.18mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.141" (3.6mm)
Current Rating (Amps)
10A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Cross Roller Plunger
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C