S8VS-12024A
DigiKey Part Number
Z2296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VS-12024A
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
S8VS-12024A Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
80%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
4.78" L x 1.97" W x 4.53" H (121.3mm x 50.0mm x 115.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, VDE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A