S8VK-X24024-EIP
DigiKey Part Number
Z8833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-X24024-EIP
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
EDA/CAD Models
S8VK-X24024-EIP Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.61" L x 1.50" W x 4.88" H (117.0mm x 38.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
Approval Agency
CE, cURus, EAC, KC, RCM, TUV, UL
DC Voltage - Input (Max)
350V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V