MY4ZN AC110/120 (S)
DigiKey Part Number
Z2891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4ZN AC110/120 (S)
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MY4ZN AC110/120 (S) Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 375W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
27.1 mA