MJN3C-DC48
DigiKey Part Number
MJN3C-DC48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3C-DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 48VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
1.8 kOhms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
25 mA