MJN2CK-DC12
DigiKey Part Number
Z8167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2CK-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
80 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
100 mA