MJN2C-N-DC24
DigiKey Part Number
MJN2C-N-DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2C-N-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Coil Resistance
470 Ohms
Coil Current
50 mA