MJN2C-N-DC12
DigiKey Part Number
Z9719-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2C-N-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA