LY4N-AC24
DigiKey Part Number
Z2274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4N-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VAC Coil Socketable
EDA/CAD Models
LY4N-AC24 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
78 Ohms
Coil Current
80 mA