LY4N-AC120
DigiKey Part Number
Z2879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4N-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
EDA/CAD Models
LY4N-AC120 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
2.2 kOhms
Coil Current
16.4 mA