LY3N-AC240
DigiKey Part Number
Z11238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY3N-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 240VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY3N-AC240 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
72 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
10.4 kOhms
Coil Current
8 mA