LY2N-AC110/120
DigiKey Part Number
Z2610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2N-AC110/120 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
9.2 mA