LY2N-AC100/110
DigiKey Part Number
Z12582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-AC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2N-AC100/110 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
33 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
3.75 kOhms
Coil Current
11 mA