H5CC-A11F
DigiKey Part Number
236-H5CC-A11F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H5CC-A11F
Description
TIMER,11-PIN,CONTACT,24-240V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Time Counter (Hour Meter) 24 ~ 240VAC/DC DIN Rail
Category
Display Characters - Height
0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Input Type
No Voltage
Series
Output Type
Relay
Packaging
Box
Voltage - Supply
24 ~ 240VAC/DC
Part Status
Active
Reset
External, Front Panel, Programmable
Type
Time Counter (Hour Meter)
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.60mm x 45.60mm
Operating Mode
Up, Down
Mounting Type
DIN Rail
Time Format
Multiple
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Number of Characters Per Row
6, 6
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C