H3CR-H8L AC100-120 S
DigiKey Part Number
Z2387-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3CR-H8L AC100-120 S
Description
RELAY TIME DELAY 12SEC 5A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Off-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.05 Sec ~ 12 Sec Delay 5A @ 250VAC Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H3CR-H8L AC100-120 S Models
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Delay Time
0.05 Sec ~ 12 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
5A @ 250VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
100 ~ 120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)