E5CS-QKJU-W AC100-240
DigiKey Part Number
Z9401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5CS-QKJU-W AC100-240
Description
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Controller (Type J, K, L) 100 ~ 240VAC Panel Mount
EDA/CAD Models
E5CS-QKJU-W AC100-240 Models
Category
Display Characters - Height
0.531" (13.50mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Series
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Type
Temperature Controller (Type J, K, L)
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Input Range
0°C ~ 999°C
Features
Sensor Fault Detection
Output Type
Voltage (External SSR)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C