E3AS-L80MN 2M
DigiKey Part Number
236-E3AS-L80MN2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-L80MN 2M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm) NPN
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Configuration
NPN
Series
Light Source
Red (650nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V