E3AS-L200MD M3
DigiKey Part Number
236-E3AS-L200MDM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-L200MD M3
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.394" ~ 7.874" (10mm ~ 200mm) PNP
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red (624nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Sensing Distance
0.394" ~ 7.874" (10mm ~ 200mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V