E3AS-HL150LMT 2M
DigiKey Part Number
236-E3AS-HL150LMT2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-HL150LMT 2M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm) PNP-NC/NO
Category
Output Configuration
PNP-NC/NO
Light Source
Red Laser Diode (660nm)
Series
Connection Method
Wire
Ingress Protection
IP67, IP67G, IP69K
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Triangulation
Sensing Distance
1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V