E3AS-HL150LMD 5M
DigiKey Part Number
236-E3AS-HL150LMD5M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-HL150LMD 5M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Category
Response Time
1.5ms, 10ms, 50ms
Light Source
Red Laser Diode (660nm)
Series
Connection Method
Wire
Ingress Protection
IP67, IP67G, IP69K
Cable Length
196.85" (5m)
Sensing Method
Triangulation
Sensing Distance
1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V