Image for E3AS-F1000IPN M3 is not available
E3AS-F1000IPN M3
DigiKey Part Number
236-E3AS-F1000IPNM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-F1000IPN M3
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; TIME-OF-FL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective Optical Sensor 1.969" ~ 39.370" (50mm ~ 1m) NPN
Category
Response Time
90ms
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Configuration
NPN
Series
Light Source
Infrared (940nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69K, IEC 60529
Sensing Method
Reflective
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
1.969" ~ 39.370" (50mm ~ 1m)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V