E2K-L26MC1
DigiKey Part Number
Z3455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2K-L26MC1
Description
SENSOR PROX CAP 12-26MM IP66 BOX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.472" ~ 1.024" (12mm ~ 26mm) IP66 Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2K-L26MC1 Models
Category
Material - Body
Plastic
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
12V ~ 24V
Series
Termination Style
Cable Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Ingress Protection
IP66
Sensor Type
Capacitive
Indicator
LED
Sensing Distance
0.472" ~ 1.024" (12mm ~ 26mm)